Beergeek Bar 23.01.2017

Imperial Stout. Pivní styl s kořeny v 18. století. Jedná se o piva černá (60 a více EBC), silná (obvykle 8 – 12 % alkoholu), chuťově velmi intenzivní s hutným, plným tělem. Základem je tmavý pražený slad, pivo může mít tóny kávy, čokolády či tmavších druhů ovoce (např. švestky). V povedeném imperiálním stoutu nebude vystupovat přítomný alkohol, bude jen lehce hřejivý a bude zakulacen do harmonického, krémového charakteru piva.

Nejlepší imperální stouty dovážíme ze zahraničí, ale v posledních letech se stal tento pivní styl populární i mezi českými minipivovary. Jak se s tím vypořádaly, můžete vyzkoušet dnes a v následujích dnech u nás na čepu. Právě teď máme na čepu Zichovec RIS (Russian Imperial Stout), následovat budou RIS z Ravenu, Clocku či Frýdlantu.

Zahraniční RIS máme na čepu také: jednak ještě velmi malé množství AleSmith Speedway Stout (USA), dále pak Tanker Melody, Tanker+Brewfist Tankerstruck a mátový Tanker Külmale Maale (Estonsko). V těchto mrazivých dnech je to ideální pivní styl.